Islak elbise, Türkiye’de 12 ay kullanabileceğiniz bir elbisedir. Saatlerce suda kalan bir profesyonel olmadığınız sürece kuru elbiseye ihtiyacınız olmayacaktır. Sadece kış aylarında kalın elbiseler (en az 5 mm) tercih edilmelidir. Gerekirse içine bir içlik giyerek, başlık ve eldiven kullanarak korumanızı yalıtımınızı arttırabilirsiniz.
Islak elbise, vücuda tam oturmalıdır. Bu, sıklıkla “ne kadar sıkı olursa o kadar iyidir” gibi bir yanılgıya yol açar. Dalış elbiseniz aşırı sıkı olursa dolaşım sistemine etki edebilir, hatta beyine kan taşıyan karotis atardamarına yapılan bası sonucunda kalp ritmi yavaşlayabilir (Karotis Sinüs Refleksi). Bu nedenle dalış elbisesi aşırı sıkı olmamalıdır.
Diğer taraftan da eğer satın almayı planladığınız elbise, üzerinizde bol duruyorsa (potluklar varsa) içine olması gerekenden fazla su alacak, sirkülasyona sebebiyet verecek ve sizi üşütecektir.
Giyildikten sonra vücudunuzda herhangi bir bolluk kalmamalı, elbiseniz vücudunuzun tamamını sarmalıdır. Islak elbisenizi denemeden kesinlikle almayın. Her marka ve modelin bedenlerinin farklı olabileceğini unutmayın. Eğer Amazon.com gibi bir internet sitesinden alış veriş yapacaksanız, beğendiğiniz ürünü önce bulunduğunuz bölgede bulup deneyin, sonra siparişini verin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir