Açık ya da kapalı palet (topuk bölgesi açık ya da kapalı) opsiyonu vardır. Scuba dalgıçları, genellikle açık palet kullanırlar, çünkü bu tarz paletler, patik ile rahatlıkla giyilebilir. Hafifliği ve patik kullanmanın kendilerine has zorlukları sebebiyle (patik pozitif yüzerliğe sahiptir ve dalgıcın ayaklarını yüzeye doğru kaldırır) serbest dalgıçlar (nefes tutarak dalış yapanlar) kapalı paletleri tercih ederler. Aynı zamanda, dalış merkezlerinde kurs alırken genellikle kapalı palet kullandırılır. Bunun iki sebebi vardır:

Patik, hijyen açısından genellikle öğrencilere verilmez (mantar gibi hastalıklar sebebiyle)
Kapalı paletler genellikle açık paletlerden daha hafiftir (daha az kondisyon gerektirir)

Benim tavsiyem, önce dalış merkezlerindeki kapalı paletleri kullanmak, yeterli kondisyon seviyesine gelindiğinde de bir çift patikle beraber bir açık palet alınması yönündedir. Patik sizi soğuk ve özellikle kıyı dalışlarındaki çakıllardan koruyacaktır.

Ortası yarık paletler son yıllarda moda oldu. Bu paletlerin özelliği, size itiş kuvveti sağlarken ayağı yormamasıdır. Ancak bu paletlerden çok fazla hız yapmasını beklemiyorum. Hız yapmak için biraz daha sert paletler tercih edilmelidir. Özellikle akıntı dalışlarında yarık olmayan paletler daha efektif kullanılacaktır. Tercih yine size ve dalış yapacağınız ortamlara bağlıdır.

Paletinizde mutlaka en az iki tane “kanal” olmasını öneriyorum. Kanal, paletin palasında (paletin ayağınıza uzak olan tarafı/ayağınızın üst tarafında yer alan bölge) bulunan yarıklara verilen addır. Ne kadar fazla olursa su tutuşu da o kadar fazla olacaktır. Arabalardaki yol tutuşu gibi düşünebilirsiniz.

Satın almayı planladığınız paletin tekini, patiğinizle birlikte giyin. Ayağınızı havaya kaldırıp yukarı aşağıya doğru sallayın. Bunu yaptığınız zaman palet ayağınızı rahatsız etmeyecek kadar dar (rahatsız ederse dalışlarınızda ayak altınızda kramplar oluşacaktır), dalışta ayağınızdan çıkmayacak kadar da rahat olmalıdır. Paletiniz ayağınıza tam oturmalı, sanki ayağınızın devamıymış gibi tek vücut olmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir