Tüp

Tüp, scuba ünitesini oluşturan en önemli ekipmandır. Çünkü hava kaynağı olmadan, scuba yapılamaz. Tüpler, çelik ya da alüminyumdan yapılır. Çelik tüp dayanıklı, ancak ağırdır, korozyon (pas) oluşabilir. Aliminyum tüpler hafif olduğu için dalgıcın çelik tüp kullanımına nazaran daha fazla ağırlık almasını gerektirir.

Fener

Serbest dalış fenerleri

Bıçak

DALIŞ BIÇAKLARI GEREKLİ Mİ?

Neden Dalış Bıçaklarının Önemsiz Olduğunu Düşünmeye Meyillidir?

Bir çok insan Dalış bıçağı olmadan da dalınabileceğini düşünür. Scuba Dalış, denizle aranız iyi ise, yüzme biliyorsanız, çok kolay yapabileceğiniz ve başınıza hiç bir kötü şeyin gelemeyeceği romantik bir macera olarak algılanır. Ve tabii ki böyle bir aktivite bir bıçak ile bir arada düşünülmez, çoğu insan dalış deyince, tüpü,maskeyi, bir ıslak elbiseyi ve benzer diğer malzemeleri düşünür. TV den dalgıçlara dikkatli baktığımızda gerçekten de onları dalış bıçakları ile pek göremediğimizi fark ederiz. Ve henüz…

 

Dalış Bıçakları Neden Önemlidir

Hepsinden önce birinci neden her türlü tehlikeyi bertaraf edecek olan eğitmenlere sahip olmamızdır. Size dünyanın en güvenli Dalış noktasında daldığınızı söyleseler de kendinize ait yüzme havuzunda dalmadığınız sürece böyle güvenli bir nokta olmadığını bilmelisiniz. Her ne kadar düşüncesi hoş değil ise de deniz gerçekten büyüktür ve içindeki her balık ta dost canlısı olmayabilir. Haklarında bir çok bilgi edindiğimiz köpekbalıklarının da üstünde karşımıza ne zaman çıkacakları ve kendimizi nasıl savunabileceğimiz konusunda hiç bilgili olmadığımız bir çok balık türü daha mevcuttur. Bunlara karşı kendinizi nasıl koruyabileceğiniz kendi kişisel görüşünüze kalmıştır.

 

Çok heyecanlı bir Dalış sırasında, 30 metre civarı derinlikte, yerel balıkçının denize bıraktığı yaklaşık 300 iğnelik bir parekete dediğimiz bir avlanma yöntemine neopren elbisesi ile takılmış olan dalgıcın etrafına baktığında göremediği sorumsuz Dalış eşi nedeniyle tek kurtuluş ihtimali olan Dalış bıçağının boyutu ne olursa olsun yanında olmasının önemi gerçek Dalış deneyimleri ile ispatlanmıştır. Sadece scuba dalıcıları için değil bileğine bağladığı sualtı feneri veya zıpkının kaya altına takılması ve bunu bir bıçak yardımı ile ayıramayan serbest dalıcıların ölümle sonuçlanan vakaları bıçak konusunun ne kadar önemli olduğunu açıklayabilir.

 

Dalış Bıçağı Tipleri

Dalış bıçakları küçüklü büyüklü bir çok ebatta olabilir. Normalde kazara kendinizi kesme ihtimalinizi mümkün olduğunca azaltabilmek için mümkün olduğunca küçük olanı önerilir. İlave olarak küçük bir Dalış bıçağı daha iyi kavranabilir ve kesici ve parçalayıcı olarak kullanılabilir.

 

Büyük bir bıçak ise, bir köpekbalığı veya vahşi balıkla yüzyüze geldiğinizde size saldırabilecek olan bu hayvanla aranıza daha uzun bir mesafe koyabileceğinizden dolayı daha kullanışlı olabilir.

 

Bir diğer nokta ise bıçağınızla rahat hareket edebilmeniz ve kullanmayı bilmeniz istemeden sualtı yaşamına ve kendinize verebileceğiniz zararları önleyebilmeniz için önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir